Nur Suresi 31. ayette başörtüsü yoktur, Kuran’da başörtüsü yok başörtüsü farz değil

adnan_oktar_kuran'da_basortusu_turban_tesettur_turban_kartal_goktan

Nur Suresi 31. ayette başörtüsü yoktur, Kuran’da başörtüsü yok başörtüsü farz değil

“Kuran’da başörtüsü var mı? Kuran’da türban var mı? Kuran’da tesettür geçiyor mu?” Bu soruların cevapları Nur Suresi 31. ayet ve Ahzap Suresi 59. ayet tefsir edilerek veriliyor. Bu video başörtüsü, türban, tesettür ve çarsaf hakkında bilmeniz gereken her türlü bilgiyi içeriyor, bu yüzden videoyu büyük bir dikkatle sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyorum (özellikle başörtülü türbanlı bayanlara). Adnan Oktar’ın talebeleri Kartal Göktan ve Gökalp Barlan Kuran’da başörtüsü olmadığını detaylı bir şekilde belgelerle anlatıyorlar. Ayrıca vitrin mankeni kullanılarak uydurma hadislerdeki başörtüsü ile ilgili izahların mantık hezeyanları da gözler önüne seriliyor.

Bazı tefsir ve meallerde başörtüsü olarak tercüme edilen “humur” kelimesi “örtmek” anlamına gelen “hamr” kökünden türetilmiştir ve bu kelime “herhangi bir şeyi örtmek” anlamındadır. “Baş” kelimesi ayetin Arapçası’nda geçmemektedir.

Nur Suresi 31: Mü’min kadınlara da söyle: “Gözlerini (harama çevirmekten) kaçındırsınlar ve ırzlarını korusunlar; süslerini açığa vurmasınlar, ancak kendiliğinden görüneni hariç. (Baş)Örtülerini, yakalarının üstünü (kapatacak şekilde) koysunlar. Süslerini, kendi kocalarından ya da babalarından ya da oğullarından ya da kocalarının oğullarından ya da kendi kardeşlerinden ya da kardeşlerinin oğullarından ya da kız kardeşlerinin oğullarından ya da kendi kadınlarından ya da sağ ellerinin altında bulunanlardan ya da kadına ihtiyacı olmayan (arzusuz veya iktidarsız) hizmetçilerden ya da kadınların henüz mahrem yerlerini tanımayan çocuklardan başkasına göstermesinler. Gizledikleri süsleri bilinsin diye ayaklarını yere vurmasınlar. Hep birlikte Allah’a tevbe edin ey mü’minler, umulur ki felah bulursunuz.”

Ahzab Suresi 59: “Ey Peygamber, eşlerine, kızlarına ve mü’minlerin kadınlarına cilbablarını ((celâbîbihinne – yani çarşaflarını) üstlerine giymelerini (yudnîne aleyhinne) söyle. Onların (özgür ve iffetli) tanınması ve eziyet görmemeleri için en uygun olan budur. Allah, çok bağışlayandır, çok esirgeyendir.”

Video: https://www.youtube.com/watch?v=TdsTdhLFHe0

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s